Chcąc oświetlić dużą przestrzeń, przy jednoczesnym zużyciu niewielkiej ilości energii, warto zdecydować się na zakup naświetlaczy LED. Ze względu na to, że źródłem światła są w nich diody LED, są one niezwykle energooszczędne. W porównaniu do tradycyjnych naświetlaczy, niekiedy zużywają one nawet o 85% mniej energii, co przy regularnym użytkowaniu daje naprawdę bardzo dużą oszczędność. W jakich obiektach stosuje się naświetlacze LED i na co zwrócić uwagę przy wyborze takiego oświetlenia?
To dobry wybór do oświetlenia parkingu, reklamy czy boiska
Naświetlacze LED są powszechnie wykorzystywane przede wszystkim do oświetlania miejsc publicznych. Bardzo często można spotkać je na różnego rodzaju obiektach sportowo-rekreacyjnych, a w tym na boiskach do gry w piłkę nożną, zewnętrznych siłowniach czy bieżniach.
Ze względu na to, że oświetlają one bardzo dużą powierzchnię, są popularnym wyborem także w przypadku parkingów czy przestrzeni przemysłowych. Świetnie sprawdzają się one także do oświetlania powierzchni reklamowych. Zwłaszcza w wersji ze szronioną szybą, która sprawia, że lampy, mimo dużej mocy, nie dają efektu olśnienia.
Naświetlacze LED z przeznaczeniem do obiektów tego typu, powinny mieć dużą moc (można znaleźć nawet takie modele, gdzie sięga ona nawet 1000 W), a także wysoką klasę szczelności. Oprawy do zastosowania zewnętrznego powinny mieć jak największy stopień ochrony – najlepiej, by było to IP65 lub IP66.
Można nimi oświetlić także garaż i przestrzeń wokół
Z racji na dużą energooszczędność, naświetlacze LED są też częstym wyborem jako oświetlenie garaży, a także przestrzeni przed nimi i wokół bramy. Do montażu w takim miejscu warto postawić na oprawy z czujnikiem ruchu. Będą one załączać się dopiero wtedy, kiedy naświetlacz wyczuje w określonej odległości ruch.
Do zastosowania przydomowego wystarczą modele o mniejszej mocy. Może być to nawet 20 czy 50 W. Ponownie warto jednak zadbać, by miały one jak najwyższą klasę szczelności. Zwłaszcza, jeśli ma na nie bezpośrednio padać deszcz.
Na jakie parametry warto zwrócić uwagę przy wyborze naświetlacza LED?
Chcąc kupić naświetlacz LED, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Wspomnieliśmy już o mocy i klasie szczelności. Należy jednak pamiętać jeszcze o takich parametrach jak współczynnik oddawania barw CRI, kąt świecenia (najczęściej wynosi on 100°, ale może być też znacznie mniejszy lub większy), długość iluminacji (z reguły im więcej metrów, tym lepiej) czy odporność udarowa.
Bardzo ważną kwestią jest także znamionowa trwałość. Najlepiej, żeby była ona jak największa. Powinna wynosić przynajmniej 25 – 30 tys. h. Dostępne są też takie modele, których trwałość wylicza się na minimum 50 tys. h. Na żywotność lampy wpływa także liczba cykli wyłączeniowych. Naświetlacze z reguły wytrzymują ich powyżej 15 tys., ale można znaleźć też takie modele, które których liczna cykli włącz/wyłącz jest dwa razy większa (dotyczy to głównie naświetlaczy stadionowych).
Sprawdź pełną ofertę na ELED.pl – oświetlenie LED na miarę Twoich potrzeb!