Mefedron jest silnie działającą substancją psychoaktywną, narkotykiem o działaniu stymulującym. Sprzedawany jest jako biały proszek, a przyjmowanie go odbywa się drogą doustną lub przez śluzówki nosa. Jakie są objawy po zażyciu mefedronu? Przeczytaj poniższy artykuł!
Przyjmowanie mefedronu prowadzi do bardzo silnego uzależnienia oraz szeregu przykrych konsekwencji zdrowotnych. Jeśli zauważysz osobę z wymienionymi niżej objawami, którą podejrzewasz o zażywanie narkotyków, zgłoś to anonimowym telefonem do odpowiednich służb policji, a jeśli jest taka konieczność – zadzwoń po karetkę pogotowia. Przyjęty w zbyt dużych dawkach mefedron stanowi bowiem nawet zagrożenie życia.
Pierwsze efekty zażywania mefedronu
Narkotyk ten wykazuje działanie stymulujące, podobnie jak amfetamina, kokaina czy ekstazy. Efektem jego zażycia jest więc pobudzenie psychiczne i fizyczne, jak również uczucie większej otwartości wobec otoczenia. Taka osoba odczuwa euforię, zwiększoną pewność siebie oraz podniecenie seksualne. Zwykle pojawiają się:
- słowotok, zwiększona chęć do prowadzenia rozmów;
- zwiększone tętno;
- większa czujność;
- rozszerzenie źrenic;
- szybki i nieregularny ruch gałek ocznych.
To właśnie ze względu na uczucie euforii, podniecenia i pewności siebie większość osób decyduje się na przyjmowanie mefedronu. Należy jednak pamiętać, że narkotyk ten działa silnie, lecz krótkoterminowo (około 60 minut). Konsekwencją jest szybka potrzeba sięgnięcia po kolejną dawkę, co prowadzi do uzależnienia.
Objawy związane z przyjmowaniem mefedronu
U osób przyjmujących mefedron zaobserwować można wiele innych dolegliwości i objawów. Otwartość, pewność siebie i pobudzenie to reakcje pożądane przez narkomanów, jednak towarzyszą im również te niekonieczne pozytywne, takie jak:
- trudności z koncentracją i pamięcią krótkotrwałą;
- utrata apetytu;
- odwodnienie;
- drżenie rąk i gęsia skórka;
- podwyższona temperatura ciała;
- nadmierna potliwość;
- kołatanie serca.
Należy pamiętać, że przedawkowanie prowadzi do zaburzeń rytmu serca i przyspieszenia jego akcji, może skutkować nawet udarem mózgu czy zawałem serca.
Objawy odstawienia mefedronu
Zaprzestanie przyjmowania mefedronu wiąże się z wystąpieniem szeregu tzw. objawów odstawienia, które mogą trwać nawet kilka dni. Są to przede wszystkim:
- znaczne obniżenie nastroju, stany depresyjne;
- utrata pewności siebie i chęci do życia;
- przewlekłe uczucie zmęczenia;
- nudności;
- bóle głowy;
- nadmierna potliwość – tzw. pot mefedronowy, wyróżniający się ostrym i nieprzyjemnym zapachem;
- ataki paniki;
- halucynacje i urojenia;
- niezdolność do odczuwania przyjemności.
Podczas odstawiania pojawia się pragnienie ponownego przyjęcia mefedronu, co może wiązać się z zachowaniami kompulsywnymi i powrotem do zażywania narkotyku. Stosując go, szybko dochodzi do wzrostu tolerancji, czyli konieczności przyjmowania coraz większych dawek. Pamiętaj, że nawet jednorazowe przyjęcie narkotyku ma wiele negatywnych konsekwencji!