Zatrzęsło domami w Brzeszczach i okolicach.

Zatrzęsło domami w Brzeszczach i okolicach.

Od kilku minut odbieramy informacje o możliwym wstrząsie w rejonie gminy Brzeszcze. Na naszą skrzynkę mailową i facebookową wpływają wiadomości od czytelników.

Zatrzęsło nam domem. Brzeszcze ul.Ofiar Oświęcimia.

Wiecie coś o wstrząsie w Brzeszczach po 21 ?

W gminie Brzeszcze wstrząs! aż nam meblami ruszało, jeden z silniejszych jakie czułam w życiu

Nie wiadomo co było przyczyną tak silnego wstrząsu. Na terenie gminy Brzeszcze prowadzone są prace sejsmologiczne przez Geofizykę Toruń. Badania geofizyczne prowadzone są w gminach Oświęcim, Brzeszcze, Wilamowice, Miedźna, Pszczyna i Bojszowy. Podstawę badań, prowadzonych dla PGNiG przez Geofizykę Toruń, stanowią pomiary sejsmiczne polegające na kontrolowanym wzbudzaniu fali sejsmicznej. Do wzbudzania fali sejsmicznej stosuje się specjalne pojazdy, tzw. wibrosejsy (zdjęcie w załączeniu, źródło: Geofizyka Toruń). Wytworzona fala przenika w głąb ziemi, odbija się od kolejnych warstw geologicznych i powraca na powierzchnię, gdzie jest rejestrowana za pomocą specjalnych czujników zwanych geofonami, które połączone są z bardzo czułą aparatura telemetryczną

Mógł być też to wstrząs górotworu, często o większej energii, to naturalne zjawisko na terenie górniczym.

Najczęstszą przyczyną jest odprężenie górotworu wskutek eksploatacji węgla, co skutkuje uwolnieniem skumulowanej w górotworze energii.

Na ten moment nie mami informacji, czy w wyniku wstrząsu doszło do jakiś uszkodzeń lub strat w ZG Brzeszcze, oraz na terenie gmin.