Pożar domu w Leńczach. Pierwsze działania przeprowadził strażak PSP Oświęcim będący po służbie ! ZDJĘCIA !

Pożar domu w Leńczach. Pierwsze działania przeprowadził strażak PSP Oświęcim będący po służbie ! ZDJĘCIA !

Dziś ok godziny 12, w Leńczach (pow.wadowicki) doszło do pożaru budynku.

Osobą, która pierwsza zauważyła pożar, wezwała służby oraz przeprowadziła pierwsze działania, był Dyżurny Operacyjny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Oświęcimiu, który zakończył swoją nocną służbę o godzinie 7:30.

St. Asp. Paweł Stokłosa wracał do domu, gdy tylko zauważył gęsty dym nad budynkiem.

  • W pierwszej chwili pomyślałem, że palą się sadzę w kominie dlatego postanowiłem jak najszybciej powiadomić mieszkańców tego domu – powiedział w rozmowie z naszym reporterem St.asp. Stokłosa
  • Gdy tylko obszedłem dom dookoła, zobaczyłem gesty siwy dym wydobywający się spod dachówek. Natychmiast powiadomiłem służby i zacząłem krzyczeć w kierunku okolicznych domów – dodał popularny ,,Stoki”

     
    Głos Starszego Aspiranta Stokłosy usłyszeli mieszkańcy jednego z domów. Będąc Dyżurnym Operacyjnym nauczył się, iż jedną z najważniejszych kwestii przy zgłoszeniach jest pozyskanie jak największej ilości informacji o danym zdarzeniu, dlatego podczas rozmowy z mieszkańcami ustalił, że w środku nie ma żadnych osób, zdobył potrzebne informacje o materiałach palnych znajdujących się wewnątrz budynku oraz upewnił się jakie media przyłączone są już do domu. Następnie otworzył budynek, aby spróbować odnaleźć jedno ze zwierząt, które przebywało w budynku. Niestety w środku panował już żywioł, który nie pozwolił Aspirantowi Stokłosie na skuteczną ewakuację.
    Jedyne działania, jakie mógł jeszcze przeprowadzić to odłączenie prądu ze skrzynki przyłączeniowej.

Na miejsce zadysponowano 15 zastępów strażaków z JRG Wadowice, JRG Skawina oraz OSP z powiatu wadowickiego.

St.asp. Paweł Stokłosa (w środku) podczas Dnia Strażaka w 2016 roku