Kronika Policyjna 28.10.- 03.11.2018r.

Kronika Policyjna 28.10.- 03.11.2018r.

Brzeszcze. Kampania „No Promil  –  No Problem”. Uczniowie apelowali o trzeźwość za kierownicą.

W dniu 26 października 2018 w Brzeszczach w ramach ogólnopolskiej kampanii profilaktycznej „No Promil –  No Problem, odbył się happening”,  zainicjowany przez Ośrodek Kultury w Brzeszczach przy współpracy ze szkołami z terenu Miasta i Gminy Brzeszcze oraz policjantami z Komisariatu Policji w Brzeszczach i policjantami Wydziału Ruchu Drogowego oświęcimskiej komendy Policji. Kampania odbyła się pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Brzeszcze.

W happeningu wzięli udział uczniowie szkół, którzy niosąc transparenty z hasłami  kampanii „No Promil –  No Problem,  przemaszerowali ulicami, wyrażając głośny sprzeciw wobec nietrzeźwości za kierownicą. W trakcie trwania wydarzenia uczestnicy zgromadzeni w Parku Miejskim  w Brzeszczach wysłuchali apeli o trzeźwość.  Następnie policjanci z Komisariatu Policji  w Brzeszczach poruszyli tematykę związaną z bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Podczas happeningu kierowcy mieli możliwość wsiąść za kierownicę w alkogoglach i pod okiem instruktora nauki jazdy przekonać się jak wygląda jazda  trudno zapanować nad pojazdem wygląda jazda przygotowano jazdę w alkogoglach Podczas happeningu uczestnicy mogli wsiąść za kieronicę samochodu  Dodatkowym elementem kampanii był udział uczniów w kontrolach drogowych, podczas których rozmawiali z kierowcami  o obowiązku zachowania trzeźwości za kierownicą.

Głównym założeniem wydarzenia było ograniczenie liczby osób kierujących pojazdami pod wpływem alkoholu lub środków odurzających oraz podkreślenie roli pasażerów i  innych osób, aby nie wahali się reagować w sytuacjach, gdy widzą, że za kierownicę wsiada nietrzeźwy.  Takie zachowanie pozwoli  zapobiec wielu wypadkom i ludzkim dramatom. Niezwykle ważny jest również udział dzieci i młodzieży w tego rodzaju happeningu, ponieważ  przekaz skierowany przez nie do kierowców ma dużo większe znaczenie. Ponadto z całą pewnością udział w tego rodzaju działaniach profilaktycznych będzie miał wpływ na kształtowanie postawy młodego człowieka w dorosłym życiu.

Powiat oświęcimski. Akcja „Sprawdź stan techniczny swojego pojazdu. Kilkudziesięciu kierowców skorzystało i sprawdziło swój samochód

W dniu 26 października 2018 kilkudziesięciu kierowców z powiatu oświęcimskiego skorzystało z dodatkowej i bezpłatnej kontroli stanu technicznego w ramach akcji pn. „Sprawdź stan techniczny swojego pojazdu przed zimą”.

Badania stanu technicznego pojazdu, tuż przed sezonem zimowym, w ramach akcji pn. „Sprawdź stan techniczny swojego pojazdu przed zimą”  można było dokonać u diagnostów Okręgowej Stacji  Diagnostycznej w Brzeszczach, Okręgowej  Stacji Kontroli Pojazdów „DAKA”  oraz Okręgowej Stacji Kontroli  Pojazdów „AUTO – ARMOT”  w Babicach.  Z takiej możliwości skorzystało kilkudziesięciu kierujących z terenu całego powiatu.  Badanie obejmowało punkty najważniejsze ze względu na bezpieczeństwo jazdy tj. układ hamulcowy, zawieszenie, układ kierowniczy, opony oraz oświetlenie. Po kontroli kierowcy otrzymywali informację, czy pojazd jest w pełni sprawny, czy też należy usunąć konkretną usterkę.

Przypominamy, że badanie stanu technicznego stanowi ważny element kontroli drogowej. W przypadku gdy policjant ujawni poważną usterkę stanu technicznego samochodu może zatrzymać dowód rejestracyjny.  Natomiast w razie stwierdzenia braku ważnego badania technicznego, policjant zobowiązany jest zatrzymać dowód rejestracyjny. Kierowca otrzymuje pokwitowanie ważne 7 dni,  na przeprowadzenie badania. Przypominamy również, że w przypadku zdarzenia drogowego ubezpieczyciel może odmówić wypłacenia odszkodowania lub obniżyć jego kwotę.

Pamiętajmy, że właściwy stan techniczny pojazdu, w znacznym stopniu wpływa na nasze bezpieczeństwo podczas podróży.

Oświęcim, Gorzów, Bobrek. Z promilami na dwóch kółkach

W dniu 29 października 2018 policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Oświęcimskiej Komendy Policji podczas pilnowania bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w ciągu niespełna dwóch godzin zatrzymali trzech nietrzeźwych rowerzystów.

Tuż po godzinie 12.00  patrolując rejon Gorzowa na ulicy Nowowiejskiej zatrzymali jadącego na rowerze 67  – letniego mieszkańca Gorzowa. Badanie stanu trzeźwości rowerzysty wykazało – 0,58  promila alkoholu. O godzinie 13.40 w Bobrku na ulicy Nadwiślańskiej do kontroli drogowej został zatrzymany 46 – letni mieszkaniec Bobrka. Badanie jego stanu trzeźwości wykazało 0,96 promila alkoholu.  Dwadzieścia minut później w Oświęcimiu na ulicy Koszykowej policjanci zauważyli kolejnego rowerzystę jadącego slalomem . Badanie stanu trzeźwości 38 – letniego mieszkańca Oświęcimia wykazało 1,13 promila alkoholu.

Policjanci apelują, o zachowanie trzeźwości nie tylko podczas jazdy samochodem, ale również podczas jazdy rowerem. Jazda po alkoholu na dwóch kółkach, także  może prowadzić do poważnych w skutkach zdarzeń drogowych.

Za kierowanie rowerem  w stanie nietrzeźwości grozi kara grzywny oraz zakaz prowadzenia pojazdów do 3 lat.

Przeciszów. „Odblaskowa Szkoła”. Sport to zdrowie,  a odblaski to bezpieczeństwo.
W dniu 24 października 2018 w Szkole Podstawowej Nr 1 w Przeciszowie, w ramach konkursu „Odblaskowa Szkoła”, gościły siatkarki z   BKS Profi Credit Bielsko-Biała oraz policjant Wydziału Ruchu Drogowego oświęcimskiej komendy Policji. Siatkarki opowiedziały uczniom o piłce siatkowej oraz dlaczego warto dbać o zdrowie i sprawność fizyczną, natomiast policjant opowiedział o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, a także jak należy zachowywać się będąc  kibicem różnego rodzaju sportowych imprez masowych.

Szkoła Podstawowa Nr 1 w Przeciszowie, dwukrotny zwycięzca ostatnich  dwóch edycji konkursu „Odblaskowa Szkoła”, gościła u siebie Klaudię Kubacką oraz  Dominikę Kozyrę –  reprezentantki Bialskiego Klubu Sportowego znajdującego się w I Lidze Siatkówki Kobiet. Siatkarkom towarzyszył Mateusz Stwora, inicjator projektu „Bezpiecznie z Profi Credit”. Goście opowiedzieli uczniom o swojej pasji, którą jest piłka siatkowa, a dla której, tak jak i dla innych dyscyplinach sportowych,  niezmiernie ważny jest zdrowy i aktywny styl życia.  Następnie podkom. Łukasz Madeja z Wydziału Ruchu Drogowego omówił zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym pieszego i rowerzysty, zaprezentował w jaki sposób należy nosić elementy odblaskowe, aby być widocznym dla kierowców, a także omówił zagadnienia dotyczące odpowiedniego zachowania podczas imprezy masowej na stadionie sportowym.

Po zakończeniu prelekcji  każdy z uczniów  otrzymał opaskę odblaskową, natomiast uczniowie z klas I dodatkowo otrzymali kamizelki odblaskowe.

W tegorocznej edycji konkursu „Odblaskowa Szkoła „ biorą również udział  n/w szkoły z powiatu oświęcimskiego :

– Szkoła Podstawowa w Babicach
– Szkoła Podstawowa w Grojcu
– Szkoła Podstawowa w Nowej Wsi
– Szkoła Podstawowa nr 7 w Oświęcimiu
– Szkoła Podstawowa w Piotrowicach
– Szkoła Podstawowa nr 1 w Polance Wielkiej
– Szkoła Podstawowa nr 2 w Polance Wielkiej
– Szkoła Podstawowa w Porębie Wielkiej
– Szkoła Podstawowa nr 2 w Przeciszowie
– Zespół Szkolno-Przedszkolny w Witkowicach