Kronika Policyjna 20-26.10.2018r.

Kronika Policyjna 20-26.10.2018r.

Brzeszcze. Kierowca potrącił pieszą na parkingu

W dniu 20 października 2018 o godzinie 09:50 w Brzeszczach na jednym z parkingów sklepowych przy  ulicy Ofiar Oświęcimia doszło do potrącenia pieszej.

Jak wstępnie ustalili policjanci  75 – letni mieszkaniec Brzeszcz kierując samochodem marki Fiat podczas zawracania na parkingu sklepowym potrącił 41 – letnią mieszkankę Gminy Brzeszcze. Piesza z urazem nogi została przewieziona do szpitala przez Pogotowie Ratunkowe. Po badaniach okazało się, że kobieta doznała złamania nogi.

 

Chełmek. Dzielnicowi ujęli świnkę wietnamską, która uciekła z hodowli

Dzielnicowi z Komisariatu Policji w Chełmku przeprowadzili nietypową interwencję, podczas której ujęli, a następnie przekazali w ręce właściciela świnkę wietnamską.

W sobotni poranek [20.10.2018] około godziny 7.30 policjanci z Komisariatu Policji w Chełmku zostali zaalarmowani przez mieszkańców o dziku idącym ulicą Powstańców Śląskich w Chełmku. W pobliżu wskazanego miejsca służbę obchodową pełnili dzielnicowi, którzy natychmiast zajęli się  lokalizowaniem nietypowego spacerowicza. Kilka minut później namierzyli czworonoga na ulicy 11 – go Listopada. Okazał się nim nie dzik, lecz świnka wietnamska  /udomowiona odmiana dzika/.  Uciekinierka była oswojona i jak ustalili policjanci pochodziła z  hodowli prowadzonej w Libiążu, oddalonym od Chełmka o kilka kilometrów.  W asyście policjantów świnka spokojnie poczekała na przyjazd swojego właściciela.

Mieszkaniec Libiąża natychmiast przyjechał  na miejsce, gdzie policjanci pouczyli go o obowiązku dotyczącym zachowania nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia.  Mężczyzna zobowiązał się do odpowiedniego zabezpieczenia zagrody, po czym dziękując policjantom, odebrał uciekinierkę.

Kęty. Poszukiwany właściciel roweru
Policjanci z Komisariatu Policji w Kętach na Osiedlu 700- Lecia w rejonie bloku nr 5, zabezpieczyli znaleziony przez mieszkańca Kęt rower marki Burghardt. Właściciel zgubę może odebrać w Komisariacie Policji w Kętach. W tym celu należy skontaktować się osobiście z dzielnicowym asp. Józefem Kruczek bądź telefonicznie pod numer 33 845 33 22.

Oświęcim. Nietrzeźwy kierowca posiadający zakaz kierowania, wpadł w ręce kryminalnych

W nocy z 20/21 października 2018 policjanci Wydziału Kryminalnego oświęcimskiej komendy Policji wyeliminowali z ruchu drogowego nietrzeźwego kierowcę, który posiadał również sądownie orzeczony zakaz kierowania.

Do zdarzenia doszło w Oświęcimiu w sobotnią noc. Tuż po godzinie 4.00 policjanci Wydziału Kryminalnego patrolując rejon Osiedla Zasole na ulicy Obozowej zauważyli samochód marki Renault, którego kierowca wykonywał dziwne manewry. Funkcjonariusze podejrzewając, iż za kierownicą pojazdu znajduje się nietrzeźwy, natychmiast pojechali za renault włączając sygnały uprzywilejowania oraz dając kierującemu znak do zatrzymania się. Podczas kontroli funkcjonariusze potwierdzili swoje spostrzeżenie. Badanie stanu trzeźwości 24 – letniego mieszkańca Oświęcimia wykazało, że miał w organizmie 2 promile alkoholu, a ponadto posiadał sądownie orzeczony zakaz kierowania pojazdami

Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi kara pozbawienia wolności do lat 2 oraz zakaz prowadzenia pojazdów nie mniejszy niż trzy lata. Ponadto osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości musi się liczyć z konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od powyższej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne, w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych. Za kierowanie pojazdem z sądownym zakazem kierowania grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat.

Oświęcim. Interwencja na stacji paliw zakończona zatrzymaniem kierowcy posiadającego zakaz kierowania

W dniu 21 października 2018 policjanci z Ogniwa Patrolowo – interwencyjnego oświęcimskiej komendy Policji, podczas interwencji związanej z zakłóceniem ładu i porządku na stacji paliw, zatrzymali kierowcę posiadającego zakaz kierowania.

 

Do zdarzenia doszło w niedzielne przedpołudnie na jednej ze stacji paliw w Oświęcimiu. Tuż po godzinie 09.00 obsługa stacji powiadomiła o kliencie, który wszczął awanturę i nie chciał zapłacić za paliwo.

Na miejsce natychmiast pojechał jeden z patroli. W trakcie interwencji policjanci ustalili, że 20 – letni mieszkaniec Libiąża przyjechał na stację, gdzie zatankował paliwo za 100zł do samochodu marki Opel. Następnie podszedł do kasy i chciał zapłacić za paliwo kartą bankomatową, na której nie było żadnych środków  pieniężnych. Dodatkowo podczas szczegółowej kontroli okazało się, że mężczyzna nie powinien w ogóle wsiadać za kierownicę pojazdu z uwagi na obowiązujący go sądownie orzeczony zakaz kierowania do 2020 roku.

Za kierowanie pojazdem z sądownym zakazem kierowania grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat.

Oświęcim. Policjanci zlikwidowali  punkt nielegalnego hazardu

Oświęcimscy policjanci wraz z funkcjonariuszami Małopolskiego Urzędu Celno-skarbowego, przeprowadzili kolejną akcję wymierzoną w nielegalny hazard. Tym razem punkt z funkcjonującymi hot spotami zlikwidowany został na terenie Osiedla Chemików w Oświęcimiu. Wartość zarekwirowanych automatów oszacowany został na 18 tysięcy złotych.

Policjanci Wydziału Kryminalnego zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej,  w trakcie prowadzonych działań mających na celu walkę z procederem hazardowym ustalili, że w rejonie Placu Pokoju w Oświęcimiu, w z pozoru zamkniętym budynku znajduje się  lokal z hot spotami. W ubiegły poniedziałek  [22.10.2018] kryminalni wspólnie z celnikami weszli do punktu, a następnie zabezpieczyli trzy funkcjonujące w nim automaty o szacowanej wartości 18 tysięcy złotych.

Maszyny trafiły do urzędu Celno-skarbowego, natomiast ich właścicielowi, jak również osobie, która wynajęła lokal, grozi grzywna w kwocie 100 tysięcy złotych od każdej zabezpieczonej maszyny oraz kara do trzech lat pozbawienia wolności.

Policjanci i celnicy zapewniają, że w dalszym ciągu konsekwentnie i bezwzględnie będą zwalczać ten nielegalny  oraz szkodliwy społecznie proceder.

Gmina Oświęcim. Wpadł na wykroczeniu odpowie również za przestępstwo

W dniu 24 października 2018 w Grojcu policjanci Wydziału Ruchu Drogowego oświęcimskiej komendy Policji, podczas kontroli drogowej zatrzymali 42 – letniego mieszkańca województwa mazowieckiego, który kierował samochodem pomimo posiadania cofniętych uprawnień do kierowania. Mężczyzna wpadł w ręce policjantów ponieważ przekroczył dozwoloną prędkość.

Do zatrzymania kierującego doszło w Grojcu na ulicy Beskidzkiej, gdzie policjanci pilnowali bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Tuż po godzinie 16.00, laserowy miernik prędkości wskazał, że kierowca samochodu marki BMW jechał z prędkością 70km/h przy dozwolonej prędkości 50km/h. W związku z powyższym policjanci dali kierującemu sygnały do zatrzymania się.

Podczas czynności okazało się, że kierujący samochodem  42 – letni mieszkaniec pow. przasnyskiego woj. mazowieckie, popełnił nie tylko wykroczenie drogowe, a również i przestępstwo ponieważ posiadał cofnięte uprawnienia do kierowania.

Za kierowanie pojazdem pomimo posiadania cofniętych uprawnień do kierowania grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Oświęcim. „Chronimy i pomagamy”. Dzielnicowy  zwrócił właścicielowi zagubiony telefon. 

W dniu 24 października 2018  do oświęcimskiej komendy Policji zgłosił się 55 – letni mieszkaniec Oświęcimia, który z rąk dzielnicowego odebrał, zgubiony kilka dni wcześniej, telefon komórkowy. Zguba została zwrócona we właściwe ręce, dzięki dwóm mieszkankom Oświęcimia, które znalazły komórkę, a także dzielnicowemu, który podjął starania, aby odnaleźć właściciela.

W ubiegłym tygodniu dwie niepełnosprawne mieszkanki Oświęcimia,  podczas spaceru  na jednej z ławeczek, znalazły telefon komórkowy marki Samsung. Kobiety od razu pomyślały, aby  telefon przekazać dzielnicowemu.  Dzielnicowy przyjął telefon, jednakże istniejące w  komórce zabezpieczenia pozwoliły jedynie sprawdzenie, że samsung nie jest zarejestrowany jako kradziony. W związku z tym telefon miał trafić do biura rzeczy znalezionych.

Dzielnicowy, biorąc pod uwagę fakt, iż zagubiony telefon mógł dla kogoś znaczyć bardzo wiele, podjął próbę ustalenia właściciela.  Komunikat o znalezieniu telefonu został przesłany do lokalnych mediów, za pośrednictwem których informacja trafiła do wielu mieszkańców powiatu oświęcimskiego jak i powiatów sąsiednich. Następnie dzielnicowy skontaktował się operatorem sieci komórkowej, której karta telefoniczna  znajdowała się w telefonie. Przedstawiciel operatora powiadomił właściciela, który potwierdził zagubienie telefonu.

W środę przed południem  mieszkaniec Oświęcimia z rąk dzielnicowego odebrał zgubę, a następnie podziękował dzielnicowemu, a  za jego pośrednictwem uczciwym mieszkankom Oświęcimia.

Podziękowania należą się także mediom lokalnym, które chcąc pomóc w ustaleniu właściciela,  opublikowały komunikat. Tego rodzaju  publikacje już niejednokrotnie przyczyniły się do szybkiego oddania zguby właścicielowi, zamiast do biura rzeczy znalezionych.

Oświęcim. Wypadek drogowy – potrącenie pieszej

W dniu 25 października 2018 o godzinie 19:20 w Oświęcimiu na ulicy Leszczyńskiej doszło do wypadku drogowego.

Jak wstępnie ustalili policjanci  30 – letnia mieszkanka powiatu pszczyńskiego kierując samochodem marki VW Polo potrąciła przechodzącą przez przejście dla pieszych 19 – letnią mieszkankę Oświęcimia. Piesza została przewieziona do szpitala gdzie po badaniach okazało się, że doznała złamania nogi oraz ogólnych potłuczeń.

Dokładne okoliczności wypadku ustala policjanci w ramach prowadzonego dochodzenia.