Po alkoholu i bez uprawnień. Skuteczne działania oświęcimskich policjantów.

Po alkoholu i bez uprawnień. Skuteczne działania oświęcimskich policjantów.

Policjanci powiatu oświęcimskiego bezustannie dbając o bezpieczeństwo w ruchu drogowym, wyeliminowali z dróg użytkowników stwarzających zagrożenie:

W dniu 13 kwietnia 2018 o godzinie 17.45 w Oświęcimiu na ulicy Dąbrówki policjanci Wydziału Ruchu Drogowego oświęcimskiej komendy Policji zatrzymali do kontroli drogowej motorowerzystę. Jak się okazało 44 – letni mieszkaniec Oświęcimia  kierował pojazdem pomimo cofniętych uprawnień do kierowania.

O godzinie 19.20 policjanci z Komisariatu Policji w Chełmku patrolując rejon Gminy Chełmek w Bobrku na ulicy Długiej zauważyli nietrzeźwego rowerzystę. Mieszkaniec Bobrka miał w organizmie 2,81 promila alkoholu.

W dniu 14 kwietnia 2018 o godzinie 07.00 w Oświęcimiu na ulicy Zatorskiej policjanci z oświęcimskiej drogówki zatrzymali do kontroli rowerzystę. Badanie stanu trzeźwości 37 – letniego mieszkańca Oświęcimia  wykazało 0,39 promila alkoholu,  czyli stan po użyciu alkoholu.

O godzinie 07.20 w Oświęcimiu na ulicy Jagiełły policjanci z oświęcimskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę samochodu marki Alfa Romeo. Badanie stanu trzeźwości  40 letniego mieszkańca Kęt wykazało stan po użyciu alkoholu 0,29 promila alkoholu.

O godzinie 8.45 w Chełmku na ulicy Śląskiej  policjanci drogówki zatrzymali 43 – letniego mieszkańca Libiąża który kierował samochodem marki  VW w stanie nietrzeźwości – 1,40 promila alkoholu.

W dniu 15 kwietnia 2018 o godzinie 7.00 w Oświęcimiu na ulicy Legionów policjanci z oświęcimskiej drogówki zatrzymali  do kontroli mieszkańca Chełmka, który jechał samochodem marki Mercedes. Badanie jego stanu trzeźwości wykazało 0,31 promila alkoholu, czyli stan po użyciu alkoholu.

W dniu 15 kwietnia 2018 o godzinie 8.20 w Oświęcimiu  na ulicy Legionów policjanci z drogówki zatrzymali do kontroli drogowej 37 – letniego mieszkańca Chełma Śląskiego, który kierował  samochodem marki Opel Zafira. Badanie stanu trzeźwości wykazało 0,35 promila alkoholu czyli stan po użyciu alkoholu.

O godzinie 08.40 w Oświęcimiu na ulicy Legionów policjanci zatrzymali 42 – letniego mieszkańca Oświęcimia, który kierował samochodem marki Opel Astra w stanie nietrzeźwości  0,67 promila alkoholu. Ponadto mężczyzna odpowie  za złamanie orzeczonego przez sąd dożywotniego zakazu kierowania.

O godzinie 11.45 w Nowej Wsi na ulicy Oświęcimskiej policjanci zatrzymali do kontroli drogowej nietrzeźwego rowerzystę. Badanie stanu trzeźwości mieszkańca Nowej Wsi wykazało – 1,09 promila alkoholu.

O godzinie 12.00 w Nowej Wsi na ulicy Świętego Floriana policjanci z drogówki zatrzymali kolejnego nietrzeźwego jadącego na rowerze. Badanie mieszkańca Nowej Wsi wykazało 1,19 promila alkoholu.

O godzinie  22.00 w Grojcu na ulicy Jagiellończyka policjanci zatrzymali do kontroli jadącego na rowerze  18 – letniego  mieszkańca Osieka. Badanie stanu trzeźwości wykazało  0,63 promila alkoholu.

Policjanci apelują o trzeźwość i rozsądek za kierownicą :

Policjanci, że każdego dnia podejmują wiele działań podnoszących bezpieczeństwo na drodze, jednocześnie eliminując z dróg tych, którzy rażąco łamią obowiązujące przepisy ruchu drogowego. W związku z tym apelują, aby osoby , które spożyły alkohol lub mają jakiekolwiek wątpliwości, co do swojego stanu trzeźwości, nie wsiadali za kierownicę, gdyż mogą narazić siebie, swoich bliskich, a  także innych użytkowników na poważne konsekwencje, których niejednokrotnie nie da się już odwrócić.

Policjanci przypominają, że w Komendzie Powiatowej Policji w Oświęcimiu oraz Komisariatach Policji w Brzeszczach, Chełmku, Kętach i Zatorze, zostały zainstalowane samoobsługowe, bezpłatne alkomaty dla kierowców.  Przy ich  pomocy kierowca,  mający wątpliwość, co do swojego stanu trzeźwości, zanim  jeszcze usiądzie za kierownicę samochodu,  samodzielnie może dokonać kontroli.

Alkomaty funkcjonują już od 2015, kiedy to przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu oraz Rady Powiatu, przekazali Policji  pięć samoobsługowych urządzeń do pomiaru alkoholu w wydychanym powietrzu.

Urządzenia zostały zainstalowane w ogólnie dostępnych poczekalniach naszych jednostek Policji. Obsługa alkomatów jest bardzo prosta. Trzeba wyjąć z zasobnika ustnik w kształcie słomki, zdjąć osłonkę, ustnik umieścić  w otworze urządzenia, a następnie postępować zgodnie ze wskazówkami wyświetlanymi na ekranie. Po kilku sekundach na wyświetlaczu pojawi się wynik badania określony w promilach.

Inf.KPP Oświęcim